Woliński Park Narodowy to wyjątkowy skrawek polskiego wybrzeża. Piękne widoki oraz liczne atrakcje przyrodnicze sprawiają, że wycieczki po jego terenie dla każdego z nas mogą się okazać wyjątkowym doświadczeniem. Gdzie warto się wybrać?

WYCIECZKA "KRÓL PUSZCZY NAD POLSKIM WYBRZEŻEM" – WOLIŃSKI PARK NARODOWY

Jednym z ciekawszych punktów jest Zagroda Pokazowa Żubrów, która zyskała ogromną popularność dzięki swym mieszkańcom, choć położenie w pobliżu tak modnego kurortu, jakim są Międzyzdroje, również przyczyniło się do jej promocji. Ta zagroda to jedna z najważniejszych atrakcji nad polskim morzem oraz jeden z ważniejszych punktów w programie wycieczki po Wolińskim Parku Narodowym. Zagroda ta zajmuje powierzchnię 28 ha, przy czym większość tego obszaru została opanowana przez żubry. Każdy, kto tu zajrzy, będzie mógł nie tylko stanąć oko w oko z żubrem, ale też zdobyć wiele cennych informacji na temat życia i zwyczajów tych zwierząt.

W drodze do żubrów zachęcamy do zwiedzenia Trzęsacza, przejazd przez most zwodzony w Dziwnowie, podziwianie przepięknej panoramy morza na najwyższym klifie nad polskim morzem, czy też ujścia Delty Wstecznej Świny ( jedyny taki widok w Europie). Na koniec wycieczki zwiedzanie kurortu określanego mianem "perły Bałtyku" – Międzyzdroje.

Program

9:00 - wyjazd z ośrodka SOLEO

9:10 – przejazd do Trzęsacza - zwiedzanie legendarnej, gotyckiej ruiny kościółka stojącej na koronie nadmorskiego klifu, oddalonego niegdyś o 2 km od brzegu morza oraz Multimedialnego Muzeum na klifie.

10:30 – 11:00 – przejazd do Dziwnowa – ok. 20 min (20 km) - przejazd przez nadmorskie wczasowisko przy ujściu Dziwny do morza, port rybacki, z Dziwnowa wjazd przez zwodzony most na największą polską wyspę Wolin, przejazd przez Woliński Park Narodowy.

11:00 - Wejście na punkt widokowy Góry Gosań - 95 m n.p.m. - najwyższy klif nad polski morzem.

11:20 – 11:25 – przejazd do Zagrody Pokazowej Żubrów - parking przy drodze nr 102 w kierunku Wisełki i dalej pieszo czarnym szlakiem.

11:30 – 12:30 – zwiedzanie i spacer po Zagrodzie

12:30 – przejazd do Wapnicy (ok. 15 min, 10 km) – zwiedzanie Jeziora Turkusowego

13:00 – spacer ok. 20 min (ok. 2 km) do Lubania

13:30 – 15:00 – zwiedzanie Grodziska wczesnośredniowiecznego i Punktu Widokowego Delta Świny (ul. Główna - vis a vis kościoła). Można tu spędzić trochę więcej czasu, ponieważ znajduje się tam bar, gdzie można się posilić i wypić kawę

15:00 – 15:30 – powrót spacerkiem na parking przy Jeziorze Turkusowym (ok. 20 min)

15:30 – przejazd od Międzyzdrojów (15 min, 9 km) - zwiedzanie kurortu określanego mianem "perły Bałtyku", spacer dzielnicą wczasowo-kuracyjną, promenada gwiazd, molo, możliwość odpłatnie zwiedzania Galerii Figur Woskowych mieszczącym się w dawnym Domu Zdrojowym, zabytkowa architektura kurortu. Atrakcją dla dzieci będą odwiedziny w Planetarium oraz Oceanarium.

20:00 – 21:00 – powrót do Rewala (ok. 50 min, 50 km)

TRZĘSACZ

Ruiny gotyckiego kościoła na skarpie – to wyjątkowy, znany w całej Polsce, zabytek o niezwykłej historii. Kościół został wybudowany ok. 2 km od skarpy, z czasem morze zabierało jednak brzeg i na początku XIX w. kościół od urwiska dzieliło zaledwie 13 metrów. Bałtyk był nieugięty i w roku 1901 zawaliła się pierwsza, północna ściana świątyni. Ostatnie osunięcie miało miejsce w 1994 r. zostawiając to co możemy oglądać dziś – szczątki południowej ściany. Dzisiaj klifowy brzeg jest pieczołowicie zabezpieczony przez destrukcyjną aktywnością morza.

Tuż przy ruinach gotyckiego kościoła, nad plażą, znajduje się wysoka na 20 m n.p.m.  platforma widokowa, z której rozciągają się piękne widoki na morze, odległy horyzont i szybujących na niebie paralotniarzy. Można z niej zejść schodami bezpośrednio na plażę.

Muzeum Multimedialne na klifie – to wyjątkowe muzeum, nad którego odsłoną pracowali najlepsi europejscy specjaliści. To multimedialna, nowoczesna ekspozycja, wykorzystująca prezentacje, dźwięk oraz grę świateł i obrazów. W interesujący sposób można tu poznać historię i legendy dotyczące ruin kościoła na skarpie, znaczenie 15. Południka i wiele innych ciekawych historii. Wizyta w Muzeum trwa 25 min.

WOLIN

Zagroda Pokazowa Żubrów – Zagroda zajmuje 28 ha, z czego żubry mają do swojej dyspozycji wybieg o powierzchni 20 ha, w tym 0.5 ha stanowi zagroda kwarantannowa. Za ogrodzeniem ustawiono tarasy widokowe, a wejścia strzeże ozdobna brama. Na tak przygotowany teren przywieziono w lipcu 1976 roku cztery żubry z Borek i Białowieży: krowę "Pominę", byka "Podskakiewicza" oraz dwie jałówki "Pompeę" i "Podwyżkę". Obecnie większość żubrów żyjąca na terenie zagrody tu właśnie się urodziła. Przeciętnie co roku rodzą się 1-2 cielaki. W różnych okresach liczba żubrów wahała się od 5 do 12. Obecnie jest ich 8. Ich imiona w Polsce zaczynają się na sylabę PO - pierwsze litery słowa POLAND. Chociaż sama zagroda została stworzona w ramach programu hodowli zachowawczej żubra w zagrodzie przebywają również wyleczone, bądź wychowane przez człowieka zwierzęta, które są niezdolne do samodzielnego bytowania w swoim środowisku naturalnym. Obecnie możemy spotkać tam: dziki, jelenie i bieliki.

WAPNICA

Jezioro Turkusowe - zaliczane jest do najpiękniejszych jezior Wolińskiego Parku Narodowego, swoją nazwę zawdzięcza turkusowemu kolorowi wody. Charakterystyczna barwa powstaje na skutek załamania promieni świetlnych w wodzie bogatej w związki wapnia. Jezioro jest bowiem zatopionym, wyrobiskiem skały kredowej, które działało tu do lat 50. ubiegłego wieku. Atrakcja od strony Wapnicy ma wygodny parking.

Góra Piaskowa. Jezioro Turkusowe możemy podziwiać bezpośrednio z jego brzegów, ale najlepszy na widok uzyskamy nadkładając trochę drogi i udając się szlakiem pieszym na Piaskową Górę. Ze względu na zapierające dech w piersiach widoki – naprawdę warto.

LUBIN

Grodzisko w Lubinie - Położone na najwyższym punkcie nad Zalewem Szczecińskim grodzisko to pozostałość po wczesnośredniowiecznym grodzie, który funkcjonował tu pomiędzy X a XII wiekiem. W centralnym miejscu wzgórza o charakterystycznym kształcie dawnych umocnień odkryte zostały relikty fundamentów najstarszego na Pomorzu kościoła (XIIXIIIw). Podczas badań zostały również odnalezione fundamenty średniowiecznej baszty mieszkalnej oraz przykościelne cmentarzysko. Na tablicach przedstawiony jest rys historyczny grodziska i opis prowadzonych badań archeologicznych oraz ekspozycja fragmentów wczesnośredniowiecznej ceramiki. Na grodzisku istnieje również możliwość wybicia pamiątkowej monety - arabskiej dirhamy. Ponad sto takich monet z 951 r. zawierał skarb odkryty na grodzisku w Lubinie.

Grodzisko w Lubinie to przepięknie położony punkt widokowy. Z tarasów, jakie zostały przygotowane dla turystów, rozpościera się niesamowity widok na Zalew Szczeciński, archipelag czterdziestu czterech jego wysp oraz rozlewiska wstecznej delty rzeki Świny i jezioro Wicko Wielkie. Tarasy widokowe umiejscowione są w najwyższym punkcie klifu nad Zalewem Szczecińskim, ponad 50 m n.p.m. Obserwować możemy żyjące tu rozmaite ptactwo - w tym dumnie krążącego nad grodziskiem orła bielika - symbol Wolińskiego Parku Narodowego. Widzimy również tor wodny Szczecin-Świnoujście i poruszające się po nim liczne jednostki wodne. Na tarasach zamocowana jest profesjonalna luneta widokowa, która umożliwia dokładniejszą obserwację tych ciekawych obiektów i miejsc. Urok tego miejsca spowodował, iż widok, jaki rozpościera się z grodziska, był pokazywany w kilku programach telewizyjnych oraz w prasie.

MIĘDZYZDROJE

Promenada Gwiazd (potocznie Aleja Gwiazd) – miejsce wzorowane na hollywoodzkim Bulwarze oraz Alei Gwiazd w Cannes. Każdy turysta może tutaj porównać swoją dłoń z dłońmi popularnych aktorów kina i teatru. Aleja Gwiazd powstała w 1996r, kiedy podczas Festiwalu Gwiazd pierwsze znane osobistości polskiej sceny kulturalnej odcisnęły swoje dłonie w pamiątkowych płytach z brązu. Są tu m.in. Jerzy Stuhr, Krzysztof Zanussi czy Krystyna Janda.

Molo – najdłuższe betonowe molo w Polsce (395 m długości), mieści się przy amfiteatrze w środkowej części międzyzdrojskiej plaży. Przy wejściu na molo znajdują się dwie charakterystyczne białe wieże. Molo jest ulubionym miejscem do podziwiania morskiej panorami podczas letnich zachodów słońca i jesiennych widowiskowych sztormów.

Gabinet Figur Woskowych – to atrakcja dla małych i dużych turystów. Można tu podziwiań około stu naturalnej wielkości figur woskowych przedstawiających znane osobistości ze świata polityki, sportu, muzyki, a także bohaterów filmów i kreskówek. Świetną pamiątką z wizyty w gabinecie jest fotografia z wybraną figurą (można wykonywać za darmo).

Planetarium – powstało na dachu budynku przy międzyzdrojskiej promenadzie. Jest jednym z najbardziej nowoczesnych obiektów tego typu w Polsce. Wizyta w Planetarium to najlepszy sposób by być bliżej odległych gwiazd, wybuchających supernowych, planet wciąż czekających na odkrycie czy okazałych, gigantycznych mgławic. Każdy seans to zapierająca dech w piersiach podróż przez niewyobrażalne przestrzenie w poszukiwaniu granic galaktyki, podróż przez czas odkrywająca tajemnice największych fenomenów przyrody aż po narodziny wszechświata. Wszystkie seanse trwają ok. 30 minut.

Oceanarium – wizyta w oceanarium to niepowtarzalna okazja do przyjrzenia się podwodnemu światu. Zwiedzający mogą na własne oczy zobaczyć egzotyczne ryby i inne morskie organizmy, które zazwyczaj mamy okazję obejrzeć jedynie w telewizji. W oceanarium podziwiać można prawdziwy festiwal ryb we wszystkich możliwych kolorach i rozmiarach – w tym ryby niebezpieczne, jak rekiny, płaszczki czy mureny. Odwiedzając oceanarium można w znakomity sposób uzupełnić wiedzę przyrodniczą dzieci, młodzieży, a także dorosłych.

Sprawdź nasze pozostałe propozycje wycieczek

Klimatyczny Kołobrzeg

Zobacz

Oceanarium Stralsund

Zobacz

Morski rejs na Bornholm

Zobacz

Ogrody Hortulus

Zobacz

Park rozrywki - Heide Park

Zobacz

Sprawdź nasze pozostałe propozycje wycieczek

Klimatyczny Kołobrzeg

Zobacz

Oceanarium Stralsund

Zobacz

Morski rejs na Bornholm

Zobacz

Ogrody Hortulus

Zobacz

Park rozrywki - Heide Park

Zobacz

chcesz spędzić wakacje w rewalu? skorzystaj z naszej oferty!

zarezerwuj teraz!

Uwaga, ta strona używa COOKIES. Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.

Akceptuj ustawienia i zapisz Odrzuć cookies Konfiguracja cookies

Niezbędne

Marketingowe

Analityczne